Výběrové kousky > Češi ovládli mezinárodní soutěž Research Got Talent

Češi ovládli mezinárodní soutěž Research Got Talent

V pátek 24. listopadu proběhlo vyhlášení výsledků mezinárodního kola soutěže Research Got Talent a my můžeme s radostí blahopřát letošním vítězům: českému týmu NMS Sensemakers Gen K ve složení Kristýna Karešová a Vít Pavliš.

Research Got Talent je soutěž určená mladým výzkumníkům do 35 let, kteří soutěží se svými projekty realizovanými pro neziskovou organizaci. V České republice soutěž organizuje SIMAR, vítěz národního kola postoupí do mezinárodního kola organizovaného ESOMAR. Letos se jednalo již o čtvrtý ročník této soutěže. Více o Research Got Talent a uplynulých ročnících si můžete přečíst zde.

Do národního kola se v tomto roce přihlásily čtyři týmy mladých talentů. Jejich výzkumné projekty měly velmi pestrá témata, věnovaly se například pocitům dětí v dnešní společnosti nebo dostupnosti zdravotní péče pro uprchlíky z Ukrajiny v České republice.

Vítězný tým se ve svém projektu pro neziskovou organizaci Konsent zaměřil na vnímání souhlasu se sexem v populaci a porovnával postoje především mladé generace se způsobem, jak je tato oblast definována v českých zákonech. Projekt byl prezentován v Poslanecké sněmovně, napomohl předložení úprav příslušné legislativy a problematika sexuálního násilí byla široce diskutována rovněž v médiích. Video, ve kterém tým NMS Sensemakers Gen K představuje svůj projekt, můžete zhlédnout na Youtube kanálu SIMAR zde.

Foto: Kristýna Karešová a Vít Pavliš, vítězové soutěže Research Got Talent 2023

Kvalita mezinárodního kola byla v letošním roce extrémně vysoká. Čeští výzkumníci se utkali s dalšími sedmi týmy z celého světa, všichni soutěžící ukázali neuvěřitelné dovednosti, kreativitu a nadšení z výzkumu. O to víc nás může těšit, že český výzkum zanechal na globální výzkumnické mapě nesmazatelnou stopu.

Ještě jednou Kristýně i Vítkovi gratulujeme a přejeme jim mnoho dalších úspěchů, ať jim jejich odhodlání a entusiasmus vydrží.

Více o soutěži Research Got Talent na stránkách ESOMAR najdete zde.

Rozhovory s účastníky celosvětového kola jsou k dispozici:

  • Česká republika, Mexiko a Peru zde
  • Indie a Německo zde 
  • Austrálie a Kanada zde