Seberegulace výzkumů veřejného mínění
SIMAR koordinuje oborovou platformu realizátorů výzkumů veřejného mínění. Platforma například projednává problematiku vhodnosti jednotlivých metodik sběru dat, parametry kvality sběru dat, transparentnost výstupů realizovaných výzkumů. Zaměřuje se také na způsob publikace výstupů výzkumů v médiích, protože tato oblast je společnou zodpovědností médií, realizátorů a zadavatele takového výzkumu.
Kromě diskusí platforma realizuje vzdělávací semináře pro odborníky, novináře i širší veřejnost. Prezentace z již proběhlých seminářů naleznete zde.
Platforma VVM vydala také několik seberegulačních dokumentů a prohlášení, které napomáhají transparentnosti v této oblasti:
- Pasport výzkumu veřejného mínění
- Porovnání výzkumů před volbami do PS ČR pro rok 2017
- Otázky a odpovědi pro VVM
- Překlady dokumentů ESOMAR a WAPOR, například dokument Klíčové požadavky pro výzkumy veřejného mínění a veřejně publikované výzkumy
V letech 2020 a 2021 se práce v platformě aktivně zúčastnili zástupci těchto výzkumných agentur:
CVVM, Kantar CZ a PAQ Research.
Diskusí v seberegulační platformě se dále zúčastnili:
Data Collect s.r.o., STEM/MARK, Herzmann s.r.o, Ipsos s.r.o., Median s.r.o., Nielsen Admosphere a.s., NMS Market Research s.r.o., SC&C s.r.o. a STEM.
Mezinárodní výzkumná komunita
ESOMAR a WAPOR publikuje profesní pravidla pro realizaci výzkumů. K dispozici jsou následující dokumenty:
Mezinárodní výzkumná asociace ESOMAR spolu s asociací realizátorů výzkumů veřejného mínění WAPOR publikují pravidelnou studii Freedom to publish opinion polls. Poslední, již šesté vydání od roku 1984, je z roku 2017.
Report se zaměřuje na pravidla publikování předvolebních výzkumů, legislativní a jiná omezení publikace těchto výzkumů, povědomí o oborových pravidlech a normách, vyhodnocování kvality výzkumů a upozorňuje na úskalí při realizaci výzkumných šetření.