Trestání dětí

Tyto dva tresty zároveň považuje za přiměřené velká většina populace, s používáním facek a nařezáním páskem či vařečkou souhlasí okolo jedné čtvrtiny Čechů.
Analytický komentář
• Mezi fyzické tresty dětí většinově schvalované jako přijatelné patří naplácání rukou na zadek (72 %) a pohlavek (65 %). Facku a naplácání / nařezání páskem schvaluje menšina lidí (29 % respektive 24 %).
• Výrazně méně schvalují fyzické tresty dětí mladiství (12-17 let), než dospělí (18 a více let). Velký rozdíl je zde zejména u trestů, které mladiství mohou vnímat jako ponižující - naplácání na zadek schvaluje 1/4 mladistvých (a 3/4 dospělých), nařezání vařečkou/páskem/rákoskou neschvaluje mezi mladistvými takřka nikdo a schvaluje zhruba 1/4 dospělých.
• Hodnocení přijatelnosti trestů souvisí s tím, jak jsou používány v praxi. Takřka polovina rodičů* přiznává, že dítě v jejich domácnosti „poměrně často“ či „občas“ dostane pohlavek (48 %). To samé platí o naplácání rukou na zadek (46 %). Naopak výrazná menšina rodičů připouští časté či občasné využívání facek (15 %) a nařezání vařečkou/páskem/rákoskou (13 %).
• Požívání fyzických trestů obecně významně častěji přiznávají rodiče, jejichž děti již odrostly, než současní vychovávající rodiči. Jedná se zřejmě o důsledek liberalizace výchovy v uplynulých letech a větší ochoty přiznat společensky kontroverzí chování minulé, než aktuální.
• Fyzické tresty častěji využívají rodiče na Moravě, než v Čechách. Na Moravě 22 % rodičů připustilo, že alespoň jeden z fyzických trestů (pohlavek, naplácání na zadek, facka, nařezání páskem/vařečkou/rákoskou) používá „poměrně často“. V Čechách je to jen okolo 7 % rodičů. Rozdíl lze přisoudit mimo jiné sociálně konzervativnějšímu prostředí na Moravě (aplikována tradičnější výchova + ochota rodičů fyzické tresty přiznat).
• Rodiče celkově více aplikují nefyzické tresty, než fyzické. Alespoň jeden z nefyzických trestů (vynadání, poslání na hanbu, zákaz oblíbených činností, zastavení kapesného, domácí vězení, hrozba polepšovnou) použije „poměrně často“ 27,5 % rodičů. Poměrně časté použití alespoň jednoho z fyzických trestů přiznává jen 12 % rodičů.
• Mezi NERODIČI (dotázáni hypotetickou otázkou, jak by se chovali k dětem ve své domácnosti) se jako větší zastánci fyzických trestů jeví muži než ženy. Mezi RODIČI pohlaví celkově nehraje velký rozdíl.
* Rodiči zde rozumíme lidi, kteří děti vychovávají nyní, nebo je vychovávali v minulosti. Nerodičem je člověk, který děti (zatím) nevychovával.
Základní metodologické údaje:
* Technika sběru dat: osobní dotazování v domácnostech s využitím laptopu (CAPI)
* Vzorek: 522 respondentů ve věku 12-79 let, vzorek je reprezentativní pro populaci ČR
* Metodologie výběru respondentů: vícestupňový stratifikovaný náhodný adresní výběr
* Termín sběru dat: 17.1. - 1.2. 2012
Pro bližší informace k tématu kontaktujte: Daniel Prokop, e-mail: daniel.prokop@median.cz, tel: 608 333 902