Čerstvě namleto > Zhruba pětina Čechů se většinou cítí po spánku unavených, častěji to bývají ženy

Zhruba pětina Čechů se většinou cítí po spánku unavených, častěji to bývají ženy

Spánek je velmi důležitou částí života každého z nás, regeneruje naše tělo i mysl. Ovlivňuje naši produktivitu, náladu i celkové zdraví. Vzhledem k blížícímu se Mezinárodnímu dni zdravého spánku (21. března) pro vás máme čerstvá data o nočních návycích Čechů. Zhruba polovina lidí obvykle spí doporučených 7 až 8 hodin, spousta dalších si ale třeba v takový nepracovní den přispí i déle. Před spánkem pouze 35 % lidí omezuje modré světlo.

Výzkum realizovala agentura ResSOLUTION Group na reprezentativním vzorku pěti set respondentů české internetové populace z National Sample CZ ve věku 15 a více let.

Pouze 8 % našich respondentů se cítí vždy dobře vyspaných a odpočinutých. Nejčastěji tak odpovídala nejstarší kategorie 55 a více let (16 %), zatímco v kategorii 15–34 let tak odpovědělo 6 % a lidí ve věku 35–54 ještě méně (3 %). Většinou dobře odpočinutých, jen někdy unavených, je 39 %. Zhruba třetina (32 %) vnímá svůj spánek tak půl na půl. Další část respondentů (17 %) se cítí většinou unavená a jen někdy odpočinutá. Tuto odpověď volily častěji ženy (21 %) než muži (14 %). Neustálou únavu pociťují pouze 4 %.

Téměř polovina respondentů (47 %) nevyužívá pro podporu spánku žádné preparáty ani jiné pomůcky. Někteří (26 %) alespoň občas sahají po čaji, například meduňkovém nebo jiném bylinném. Ten je populárnější zejména u žen. Dalších 12 % užívá volně dostupné léky a doplňky stravy, jako třeba tablety, bylinné přípravky a směsi, minerály apod. Léky na předpis k podpoře spánku aktuálně využívá 11 %. Stejné procento používá před spaním akustické pomůcky, jako například uklidňující hudbu, zvuky apod. Za zmínku ale stojí i 10 % respondentů, kteří uvedli alkohol.

Během pracovního dne obvykle naspí doporučovaných 7 až 8 hodin přes polovinu respondentů. 37 % pak obvykle spí 4 až 6 hodin. 5 % si během pracovního dne dopřeje 9 až 10 hodin spánku. Naopak méně než 4 hodiny naspí pouhá 2 %.

A co takový nepracovní den? To si lidé dopřávají spánek delší. 4 až 6 hodin naspí pouze 15 %, u 7 až 8 hodin je procento téměř stejné jako v pracovní dny, ale 9 až 10 hodin naspí během typického nepracovního dne dokonce 27 %, nejčastěji nejmladší kategorie 15–34 let (41 %) oproti kategoriím 35–54 let (22 %) a 55 a více let (20 %).

Svůj spánek a jeho kvalitu sleduje prostřednictvím specializovaných aplikací nebo přístrojů (chytré hodinky, aplikace v mobilu atd.) zhruba třetina dotázaných – pravidelně 12 %, občas 20 %. Ostatních 67 % spánek a jeho kvalitu nesleduje.

Co má na kvalitu spánku často velký vliv, jsou činnosti a záležitosti, kterým věnujeme pozornost v průběhu večera. Výzkum ukázal, že 17 % lidí řeší denně nebo téměř denně mezi večeří a spánkem důležité věci, které je potenciálně mohou rozrušit. Nejčastěji je to nejmladší věková kategorie 15–34 let (25 %). 18 % řeší takové záležitosti přibližně dvakrát až čtyřikrát za týden. Přibližně jednou za týden je to 17 % a odpověď méně často volilo největší procento (36 %). Vůbec takové věci neřeší 12 %.

Dalším často diskutovaným faktorem ovlivňujícím spánek je modré světlo z obrazovek jako počítač, televize nebo telefon. Dle dat ho před spaním omezuje 35 % dotázaných. Zbytek (65 %) to nedělá.

Ti, kteří modré světlo omezují, nejčastěji snižují jas elektronických zařízení (50 %). Řada dalších před spaním elektronická zařízení vůbec nepoužívá (42 %). 30 % používá speciální aplikace na snížení množství modrého světla a 15 % nosí speciální brýle, které modré světlo omezují.

Se zapnutým mobilním telefonem a zvukem spí v blízkosti postele (tedy max. 2 metry od ní) 35 %. Dalších 39 % má během spánku mobil zapnutý a u sebe, ale vypínají si zvuk, případně i telefon přepínají do módu „Letadlo“ či „Nerušit“. To dělá zejména nejmladší věková skupina 15–34 let (53 %). Pouze 6 % si nechává na noc telefon ve své blízkosti vypnutý a 20 % jej má v jiné místnosti, popřípadě alespoň několik metrů od postele – hlavně tedy lidé starší 55 let (40 %).


Kontakt: Eliška Morochovičová, Head of Communication, tel.: +420 222 717 762 / +420 725 612 020, e-mail: eliska.morochovicova@ressolution.cz

Tisková zpráva: Zhruba pětina Čechů se většinou cítí po spánku unavených, častěji to bývají ženy