Čerstvě namleto > Rušení nelegálních streamovacích serverů s filmy a seriály má aktuálně dopad na 17 % internetových uživatelů

Rušení nelegálních streamovacích serverů s filmy a seriály má aktuálně dopad na 17 % internetových uživatelů

Před několika týdny ukončily provoz některé streamovací servery, které nelegálně nabízely filmy a seriály zdarma. Stalo se tak po žalobě Aliance pro kreativitu a zábavu, která sdružuje hollywoodská studia nebo služby jako Netflix či Amazon. Vynucené ukončení provozu zasáhlo i některé české servery, kde mohli diváci sledovat videoobsah s českými titulky. Jak se toto omezení reálně dotýká českých internetových uživatelů, jsme zjišťovali v jednom z našich nejnovějších výzkumů. Odpovídala na něj pětistovka respondentů z internetové populace starší 15 let z Českého národního panelu. Autorem výzkumu je agentura Nielsen Admosphere.

Informace o aktuálním rušení streamovacích serverů s nelegálním videoobsahem zaregistrovaly bezmála dvě pětiny dotázaných, přičemž 20 % toto téma zároveň zajímá a 19 % ne. Asi nepřekvapí, že nejvíce tato informace zajímala nejmladší generaci internetových uživatelů (15–34 let), která je obecně velmi aktivní online.

Zajímavostí však je, že 17 % dotázaných informace o rušení serverů nezachytilo, přitom je ale toto téma zajímá.

Mezi respondenty výzkumu je dále jen necelá pětina těch, které rušení provozu českých serverů nějak ovlivnilo – a mezi nimi opět převažují nejmladší respondenti. Na otázku, jaké konkrétní důsledky pro tyto uživatele nastalá situace má, nejčastěji odpovídali, že si našli či najdou jiný neplacený stream pro filmy a seriály, ale také že stahují nebo budou stahovat videoobsah zdarma do svého zařízení. Více než poloviny respondentů výzkumu se však rušení seriálových serverů nedotýká vůbec. 29 % pak prozatím neví, zda je změna nějak ovlivní.

Kontakt:
Eliška Morochovičová | Public Relations | Nielsen Admosphere, a.s. | tel.: +420 222 717 763 | eliska.morochovicova@admosphere.cz.

Tisková zpráva: Rušení nelegálních streamovacích serverů s filmy a seriály má aktuálně dopad na 17 % internetových uživatelů