Čerstvě namleto > Průzkum: Češi si zvykli na inflaci. Jejich obavy o schopnost platit náklady jsou menší než loni

Průzkum: Češi si zvykli na inflaci. Jejich obavy o schopnost platit náklady jsou menší než loni

I přes stále rostoucí ceny přestali mít Češi a Češky velké obavy o svou schopnost je hradit. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury NMS Market Research. Výzkumná agentura sleduje téma inflace dlouhodobě, podrobně se se mu věnovala třeba loni v říjnu.

„Češi se naučili s inflací žít, na zdražování si zvykli a nemají už tak velký strach jako loni,“ popisuje spoluautor výzkumu Michael Bouška z NMS Market Research.

Oproti podzimu, kdy mělo velké obavy o svou schopnost hradit běžné životní náklady 32 procent lidí, má velké obavy aktuálně 24 % lidí. Mírné obavy má lehce přes 50 procent lidí. Vzrostl naopak počet těch, které žádné obavy nemají – aktuálně jich je 23 procent (na podzim to bylo 14 procent).

Když se podíváme na konkrétní oblasti, největší obavy mají lidé o platby za energie. Velké obavy o svou schopnost je uhradit má aktuálně 46 procent lidí. I u nich ale obavy klesají – na podzim to bylo o 11 procent více. 42 procent lidí má pak z uhrazení energií mírné obavy.

Klesly i obavy z úhrad za pohonné hmoty. Mírně klesly i obavy o schopnost zaplatit základní potraviny. Naopak oblastí, u které obavy vzrostly, je zdraví a osobní péče, kam spadají například léky.

I když jsou velké obavy méně časté, neznamená to, že problém inflace zmizel. „Stát nesmí zapomenout hlavně na skupinu lidí, která se bez pomoci už neobejde. V té jsou podle našich dat častěji lidé s nižším vzděláním a ti, kteří žijí bez partnera,“ dodává Bouška. 

Průzkumu se zúčastnilo 1287 respondentů. Sběr dat probíhal na reprezentativním vzorku populace 18+ pomocí on-line dotazování v únoru 2023 (dřívější vlna, se kterou jsou data srovnána pochází z října 2022).

NMS Market Research je výzkumná agentura s více než 20letou historií. Kromě výzkumu trhu, který poskytuje stovkám klientů z celého světa, zkoumá i politická a společenská témata. Je členem mezinárodní organizace ESOMAR a národní organizace SIMAR.

Interaktivní graf k dispozici zde: https://public.flourish.studio/visualisation/12920310.


Zajímá vás více? Rádi poskytneme podrobnější data či odpovíme na případné otázky. 

Michael Bouška, NMS Market Research, e-mail: michael.bouska@nms.cz 

Tisková zpráva: Průzkum: Češi si zvykli na inflaci. Jejich obavy o schopnost platit náklady jsou menší než loni