Podle Čechů mají na rozvoj poruchy příjmu potravy vliv zejména vrstevníci
4 z 10 Čechů a Češek si myslí, že by dokázali rozeznat, pokud by někdo v jejich okolí trpěl poruchou příjmu potravy. Srovnatelná část (37 %) také souhlasí s tím, že by dotyčné osobě dokázali pomoct. Ovšem 36 % lidí v Česku přiznává, že by si rady nevěděli.
Mezi nejznámější poruchy příjmu potravy patří například mentální anorexie nebo bulimie. Zejména anorexie bývá často spojená s velmi nízkou tělesnou hmotností, pro poruchy příjmu potravy obecně to ale není pravidlem.
Největší roli hrají podle Čechů vrstevníci a sociální sítě
Čechů a Češek jsme se ptali také na některé vybrané faktory, které mohou mít vliv na rozvoj poruchy příjmu potravy, a jakou váhu jim lidé v Česku přikládají.
Největší vliv mají podle Čechů vrstevníci, za důležitý faktor při rozvoji poruchy to označilo 64 % Čechů a Češek. 63 % české populace považuje za důležitý faktor, který může vztah k jídlu ovlivnit negativně, sociální sítě.
„Rozdíly ve vnímání rodičů a výchovy jako faktoru, který ovlivňuje rozvoj poruchy příjmu potravy, vidíme mezi věkovými generacemi. 72 % zástupců generace Z souhlasí s tím, že rodiče a výchova mají velký vlil na možný rozvoj poruchy. Pro srovnání, mezi lidmi nad 50 let si to myslí 50 %,“ doplňuje výsledky průzkumu Lucie Režná z NMS.
Instituce, které pomáhají, znají hlavně mladí a lidé z Prahy
3 z 10 lidí v Česku znají instituce, které se léčbě poruchy příjmu potravy věnují. Více takových lidí je mezi ženami (36 %) v porovnání s muži (23 %). Nejlepší přehled mají v tomto ohledu Češi a Češky ve věku 18–26 let, 43 % z nich uvedlo, že zmíněné instituce znají. Ve srovnání s průměrem je to o 13 p. b. více.
Nejmenší povědomí mají o institucích lidé v Libereckém kraji, pouze 15 %. Nejvíce pak v Praze, tam instituce, které se poruchám příjmu potravy věnují, zná 43 % obyvatel.
Metodologie
Online průzkumu se zúčastnilo 1297 respondentů. Sběr dat probíhal na reprezentativním vzorku populace 18+ pomocí on-line dotazování od 3. do 10. září 2024.
Kontakt pro média: Lucie Režná, tel.: +420 724 950 557, e-mail: lucie.rezna@nms.eu.