Čerstvě namleto > Neuroscience ve výzkumu reklamy

Neuroscience ve výzkumu reklamy

Využití neuroscience ve výzkumu trhu je jednou z nových metod, která v současné době hýbe světem marketingu a výzkumu trhu.

aneb odhalená tajemství lidského podvědomí 

Využití neuroscience ve výzkumu trhu je jednou z nových metod,  která v současné době hýbe světem marketingu a výzkumu trhu.

Hlavním důvodem je fakt, že  umožňuje nahlédnout do podvědomí spotřebitelů a zjistit tak SKUTEČNOU  reakci mozku (pozitivní a negativní zaujetí) například na reklamu. Do této chvíle se většina testů reklam spoléhala jen na to, co nám spotřebitelé o ní řekli, a to může být často vzdálené od reality, které si ani sami spotřebitelé nemusí být vědomi.

Příkladem je testování reklamy pro značku Bounty (Procter & Gamble), která nabízí jednorázové kuchyňské utěrky. Testovaná reklama, která ukazuje matku s dítětem v kuchyni při použití utěrek Bounty a obsahuje vizuální srovnání s konkurenčním výrobkem, byla z pohledu líbivosti hodnocena respondenty velmi negativně. Nicméně reakce a zaujetí měřené pomocí EEG metodou Neurotrace™ (vyvinuto společností LABoratories & Co a nabízena na českém trhu společností CONFESS Research) ukázaly, že reklama vzbuzuje velmi silné emoční zaujetí, i když se „na první pohled nelíbí“. V realitě se stala jednou z nejúspěšnějších reklam z pohledu skutečných prodejů na trhu.

Hlavní výhody využití Neuro metod při testování reklamy:

- zjištění skutečné reakce podvědomí na reklamu (velmi důležité např. při testech inovativních produktů, které spotřebitelé často odmítají, protože jsou pro ně „příliš nové“, případně u reklam, které nejsou zábavné a na první pohled se zdají, že „nebudou líbit“)

- efektivní sestřih reklamy např. z 30s na 20s a zefektivnění mediálního budgetu (např. metoda Neurotrace umožňuje identifikovat jednotlivé scény, které vytváří silnou emoční reakci a určí ty, které jsou vnímany neutrálně nebo negativně).

- výběr klíčových vizuálů pro následnou tiskovou nebo outdoor kampaň

Hana Kloučková, Partner, CONFESS Research