Na kratší výpovědní lhůtě se shodne většina Čechů
Kratší výpovědní lhůta, brigády od 14 let a prodloužení zkušební doby. V srpnu schválila vláda projednávanou novelu zákoníku práce, která by měla vstoupit v platnost od ledna 2025. Návrh novely nyní míří do Poslanecké sněmovny. Takzvaná „flexinovela“ by měla zvýšit flexibilitu zákoníku práce v zájmu zaměstnanců i zaměstnavatelů a reaguje na vývoj a potřeby moderního trhu práce. V zářijovém reprezentativním průzkumu jsme se Čechů ptali na názor na tři vybrané body, které vláda schválila.
Prodloužení zkušební doby
Novela zákoníku práce by nově od ledna 2025 měla umožnit zaměstnavatelům prodloužit zkušební dobu u nevedoucích pracovníků ze 3 na 4 měsíce a u vedoucích pracovníků z 6 na 8 měsíců.
S prodloužením zkušební doby u nevedoucích pracovníků souhlasí 38 % Čechů a Češek. Největší podporu má tento návrh mezi lidmi ve věku 43–50 let, souhlasí s ním 48 % z nich.
Možnost prodloužení zkušební doby u vedoucích pracovníků na až 8 měsíců podporuje srovnatelná část české populace (42 %). I tady má návrh největší zastání mezi lidmi z mladší generace X (43–50 let).
Obě změny podporují o něco více muži ve srovnání s ženami.
Na brigádu už od 14 let
Dalším bodem, který „flexinovela“ obsahuje, je umožnění brigád během letních prázdnin mladým již od 14 let. S takovým návrhem souhlasí 67 % české populace, mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním je podpora dokonce 74 %. Ve srovnání s Čechy, jejichž nejvyšší dosažené vzdělání je základní, je to od 12 p. b. více.
Rychlejší ukončení pracovního poměru
Posledním tématem, na které jsme se Čechů a Češek ptali, je zkrácení výpovědní lhůty. Ta podle současných podmínek začíná běžet od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena.
Nově by měla výpovědní lhůta začít běžet dnem doručení výpovědi. S tím souhlasí 6 z 10 lidí v Česku. Menší podporu má takové opatření mezi lidmi staršími 59 let a mezi Čechy a Češkami se základním vzděláním. U obou zmíněných skupin je podpora přesto nadpoloviční.
“Starší generace zkrácenou výpovědní lhůtu tolik nepodporují pravděpodobně proto, že by z této změny těžily nejméně. Starší lidé mají menší tendenci práci měnit, zvlášť s blížícím se důchodovým věkem. Pro ně tedy zkrácená výpovědní lhůta neznamená možnost nastoupit do nové práce dříve, ale obavu z toho, že budou mít na hledání nového zaměstnání kratší čas,” doplňuje výsledky průzkumu HR managerka NMS Lucie Režná.
Metodologie
Online průzkumu se zúčastnilo 1297 respondentů. Sběr dat probíhal na reprezentativním vzorku populace 18+ pomocí on-line dotazování od 3. do 10. září 2024.
Kontkat pro média: Lucie Režná, e-mail: lucie.rezna@nms.eu, tel.: +420 724 950 557