Čerstvě namleto > Kratom znají 4 z 10 Čechů. S omezením jeho prodeje mladistvým souhlasí 30 % z nich

Kratom znají 4 z 10 Čechů. S omezením jeho prodeje mladistvým souhlasí 30 % z nich

Kratom se v posledních měsících stal diskutovaným společenským i politickým tématem. K této látce, ač má narkotické vlastnosti, aktuálně neexistuje přesná právní úprava a její prodej tak není v Česku omezen. To by měla změnit novela zákona o návykových látkách, kterou má nyní na stole k podpisu prezident. My jsme ve výzkumu zjišťovali, jaké povědomí o kratomu mají Češi, kolik lidí už ho vyzkoušelo nebo jaký by podle nich měl mít legislativní status.

Výzkum realizovala agentura ResSOLUTION Group na reprezentativním vzorku pěti set respondentů české internetové populace z Českého národního panelu ve věku 15 a více let.

Chcete se také účastnit podobných výzkumů, nebo víte o někom, kdo by o to měl zájem? Profil na Českém národním panelu si může každý vytvořit zde.

Kratom zná podle výsledků průzkumu 37 % dotázaných (vědí, co to je). Další více než čtvrtina zná pouze název, ale nic víc o něm neví. Zbylých 36 % respondentů o kratomu nikdy neslyšelo.

Rozdíly mezi věkovými skupinami respondentů jsou u této otázky významné: nejlépe obeznámení jsou s kratomem nejmladší respondenti ve věku 15–34 let, z nichž více než polovina uvedla, že ví, o co jde. S vyšším věkem znalost klesá a v nejstarší věkové kategorii (55 a více let) dosahuje pouhých 16 %.

Největší část respondentů, kteří o kratomu alespoň slyšeli, se o něm dozvěděla z médií (37 %). Sociální sítě byly druhým nejčastějším zdrojem informací (19 %), zatímco od členů rodiny či přátel, kteří kratom sami užívali, se o něm dozvědělo 9 % dotázaných. Stejné procento se o něm dozvědělo ve škole.

Muži získali častěji než ženy informace o kratomu z médií, ženy naopak častěji než muži zmiňovaly to, že byl kratom konverzačním tématem jejich rozhovorů s blízkými. V rámci věkových skupin se ukazuje, že mladší dotázaní se o kratomu ve velké míře dozvěděli ze sociálních sítí, s odstupem pak z médií, ve škole a od blízkých, kteří mají s látkou osobní zkušenost (to jsou pro ně nejčastější zdroje), zatímco starší generace (55 a více let) čerpala informace především z médií.

Co se týče osobních zkušeností Čechů (obeznámených s tím, co kratom je), tak 18 % uvedlo, že ho v minulosti vyzkoušeli, ale v současné době ho neužívají. Příležitostně kratom v současnosti berou 3 % dotázaných, zatímco žádný respondent neuvedl, že by ho užíval pravidelně. 5 % s ním zkušenost nemá, ale rádo by ho vyzkoušelo. Naopak naprostá většina vzorku, skoro tři čtvrtiny, s látkou zkušenost nemají a ani o její vyzkoušení neprojevují zájem.

Ženy sice mají v pětině případů s vyzkoušením kratomu zkušenosti, ale žádná z nich ve výzkumu neuvedla, že by ho v současnosti užívala, ať už pravidelně, nebo příležitostně. Z mužů v současnosti kratom užívá příležitostně 6 %, pravidelně žádný.

Z věkového hlediska data naznačují, že častěji s kratomem experimentují nejmladší respondenti. Mají s ním větší zkušenost z minulosti a je mezi nimi i největší podíl těch, kteří ho nyní příležitostně užívají. Tato procenta klesají se zvyšujícím se věkem respondentů. Respondenti od 35 let věku naopak ve výrazně větší míře odpovídali, že látku nevyzkoušeli a ani o ni nemají zájem.

Poslední otázka se věnovala postojům k aktuálnímu statusu kratomu v rámci české legislativy. Ten ještě v současné chvíli není omezen a je možné ho prodávat i mladistvým. Toto by měla změnit novela zákona, kterou schválil Parlament a momentálně čeká na podpis prezidenta. Respondenti, kteří vědí, co kratom je, se ve výzkumu nejčastěji (30 %) klonili k názoru, že status vůči dospělým osobám je jim jedno, ale přístup k němu by měl být omezen pro osoby mladší 18 let – tedy přesně tak, jak to ošetřuje chystaná novela. Druhým nejčastějším názorem však bylo, že by měl mít kratom status nelegální drogy (myslí si to 20 % dotázaných). Na třetím místě respondenti zmiňovali, že by kratom měl mít jasnější status a definovaná pravidla pro prodej a užívání (19 %). Pouze 6 % dotázaných považuje aktuální status kratomu v rámci české legislativy (tedy jeho volný prodej) za vyhovující.


Kontakt: 
Eliška Morochovičová, Head of Communication, tel.: +420 222 717 762 / +420 725 612 020, e-mail: eliska.morochovicova@ressolution.cz 

Tisková zpráva: Kratom znají 4 z 10 Čechů. S omezením jeho prodeje mladistvým souhlasí 30 % z nich