Čerstvě namleto > Film Smetana až v Americe – o výročí Bedřicha Smetany ví ale jen ¼ Čechů

Film Smetana až v Americe – o výročí Bedřicha Smetany ví ale jen ¼ Čechů

Jak dobře známe naše hudební velikány? V roce 2024 jsme si připomněli výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů, Bedřicha Smetany. V průzkumu výzkumné agentury STEM/MARK jsme se proto ponořili do světa klasické hudby a zaměřili se například na to, jak často si tento druh hudby poslechneme. Tipnete si, kolika lidem jméno Bedřich Smetana nic neříká? Zjistěte s námi, zda klasická hudba stále hraje svou roli v naší každodennosti, nebo ji přehlušuje moderní pop music.

Hudba jako součást každodenního života?

V podstatě ano. Téměř 3/5 lidí poslouchají hudbu každý den. Nebude překvapením, že jde častěji o mladší lidi ve věku 18-29 let (66 %), jež denně vídáme se sluchátky v uších. Jaký žánr u nich zaznívá nejčastěji? Nejoblíbenějšími jsou písně žánrů pop music (70 % lidí ve věku 18-29 let), rock (57 % lidí ve věku 18-29 let) a možná poněkud překvapivě skladby žánrů klasické hudby (24 % lidí ve věku 18-29 let). Celkově jsou ale tyto tři žánry nejposlouchanějšími napříč všemi věkovými kategoriemi.

Přesto je tu zhruba 1/5 Čechů, kteří klasickou hudbu neposlouchají. Ti, kteří ji poslouchají, si ji pak pustí spíše výjimečně. „Na rozdíl od ostatních žánrů má ale klasická hudba spolu s country/folkem poměrně srovnatelné množství mužských i ženských fanoušků,“ dodává Zuzana Rabochová ze STEM/MARK.


Oblíbenci klasické hudby.

Téměř pětina posluchačů klasiky má svého oblíbeného skladatele, kterého poslouchají. V tomto ohledu vítězí německý hudební skladatel J.S. Bach (26 % lidí, jež mají oblíbeného skladatele klasické hudby), za ním následuje W.A. Mozart (26 % lidí, jež mají oblíbeného skladatele klasické hudby), na třetím místě je náš oslavenec B. Smetana (23 % lidí, jež mají oblíbeného skladatele klasické hudby) a za ním italský skladatel A. Vivaldi (20 % lidí, jež mají oblíbeného skladatele klasické hudby). Náš další český velikán klasické hudby, Antonín Dvořák, se umístil až na 6. místě (14 % lidí, jež mají oblíbeného skladatele klasické hudby). Dále pak zazněla jména jako L. van Beethoven, P.I. Čajkovskij nebo také H. Zimmer, jenž je známý jako autor filmové hudby.


Češi a (ne)znalost klasických hudebních skladatelů.

Za pomoci nabídky vybraných představitelů klasické hudby bychom mohli říct, že většina lidí zná alespoň jména vybraných skladatelů a některá jejich díla. Ještě před ukázkou nabídky, kdy měli respondenti spontánně uvést jméno alespoň jednoho autora, si 45 % lidí nedokázalo na žádné vzpomenout. Ti, kteří si vzpomněli, nejčastěji uváděli W.A. Mozarta (55 % z nich) a B. Smetanu (54 % z nich). Lépe si v tomto ohledu stál již zmiňovaný A. Dvořák, kterého uvedlo 43 % z těch, kteří si vzpomněli alespoň na jednoho představitele. Méně často pak lidé opět uvedli jména jako L. van Beethoven, J.S. Bach nebo A. Vivaldi.

Bedřich Smetana=Má vlast.

Nejznámějším dílem pro ty, kteří znají Bedřicha Smetanu a některá jeho díla, je jeho cyklus Má vlast nebo jeho symfonická báseň z tohoto cyklu „Vltava“ (78 % z nich). Další zmiňovanou tvorbou byla Prodaná nevěsta (48 % z nich) a Libuše (19 %). „Celou Mou vlast si dokonce 45 % respondentů občas samo od sebe rádo poslechne,“ komentuje Zuzana Rabochová ze STEM/MARK.  

Kulturní akce spojené s výročím B. Smetany zaregistroval každý desátý.

S výročím 200 let od narození Bedřicha Smetany se pojila řada kulturních akcí, jež na jeho počest po ČR proběhly. O tomto výročí ale ví jen 23 % lidí a pouze 10 % pak zaregistrovalo nějakou kulturní událost s tím spojenou. Obojí nejčastěji zaznamenali lidé z generace Baby boomers (lidi ve věku 57-64 let), nejméně naopak nejmladší generace Z (18-26 let). Nejčastější zmiňovanou akcí byla Smetanova Litomyšl (31 % lidí, kteří zaznamenali nějakou akci) a obecně různé koncerty, festivaly a přednášky spojené s tímto výročím. Film Smetana pak zmínilo 28 % lidí.

Průzkum výzkumné agentury STEM/MARK ukázal, že povědomí o významném výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany není v české společnosti příliš rozšířené a kulturní akce s ním spojené zaregistrovala jen menší část lidí. Přesto má klasická hudba u Čechů své místo a Bedřich Smetana a jeho díla, jako je Má vlast, zůstávají symbolem české hudební tradice“, uzavírá Zuzana Rabochová ze STEM/MARK.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 504 osob ve věku 18-64 let reprezentující českou internetovou populaci proporčně podle pohlaví, věku, nejvyššího dosaženého vzdělání, kraje a velikosti obce bydliště. Šetření probíhalo v termínu od 26. listopadu do 2. prosince 2024.


Kontakt: Zuzana Rabochová, tel.: 731 081 390, e-mail: rabochova@stemmark.cz

Tisková zpráva: Film Smetana až v Americe – o výročí Bedřicha Smetany ví ale jen ¼ Čechů