Čerstvě namleto > Fanoušků bondovek je mezi Čechy více než třetina. Ideál agenta 007 nejlépe naplňuje Pierce Brosnan

Fanoušků bondovek je mezi Čechy více než třetina. Ideál agenta 007 nejlépe naplňuje Pierce Brosnan

Už 30. září vstoupí do českých kin dlouho očekávaná bondovka Není čas zemřít. Koho v Česku zajímá? Jsou vůbec filmy s Jamesem Bondem v Česku oblíbené? A jaký herec se jako agent 007 osvědčil u zdejšího publika nejvíce? Zeptali jsme se ve výzkumu!

Výzkum realizovala společnost Nielsen Admosphere metodou online sběru na vzorku pěti set respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.

Filmy s postavou Jamese Bonda, charismatického britského agenta 007, má v oblibě více než třetina respondentů (36 %); bezmála 30 % je naopak rádo nemá. Ambivalentně se ke snímkům staví 27 % lidí a 7 % nikdy žádný film s Jamesem Bondem nevidělo. Tyto filmy jsou podstatně populárnější mezi mužskými respondenty – v oblibě je má 47 % z nich, zatímco mezi ženami najdeme jen 26 % „fanynek“. Taky jsou o něco oblíbenější u věkové skupiny 35–44 let než u mladších nebo starších dotázaných. Největší podíl lidí, kteří nikdy žádnou bondovku neviděli, je v nejmladší věkové kategorii do 34 let, a sice 16 %.

Zdroj: Nielsen Admosphere, N=519, internetová populace ČR 15+, ČNP, září 2021

Na nejnovější bondovku s názvem Není čas zemřít se plánuje podívat necelá třetina internetových respondentů (30 %). Opět jsou to ve větší míře muži a také respondenti do 44 let. 56 % vzorku zatím nechává nové dobrodružství agenta 007 chladnými a podívat se na něj neplánují. Zbytek zatím neví.

Ideální Bond? Pierce Brosnan!

Kolik z nás už někdy zažilo debatu o tom, který z protagonistů je historicky ideálním Jamesem Bondem? Herců se v této roli za těch několik desítek let vystřídalo sedm, ale čeští diváci bondovek mají jasno: nejvíce jejich představu ideálního Jamese Bonda naplňuje Pierce Brosnan, který účinkoval ve čtyřech filmech mezi lety 1995–2002. Odpovědělo tak 38 % respondentů, kteří někdy viděli film s Jamesem Bondem. Herec s přehledem vede u žen (46 %); muži ho uváděli ve zhruba stejné míře jako Seana Conneryho (okolo 30 %). Ten celkově skončil druhý - pro roli agenta 007 je ideální podle 24 % dotázaných. Teprve třetí místo patří současnému protagonistovi, Danielu Craigovi, označilo ho 17 % respondentů. A zatímco pro Conneryho se vyslovili častěji starší respondenti, pro Craiga hlasovala ve větší míře nejmladší věková skupina.

Zdroj: Nielsen Admosphere, N=519, internetová populace ČR 15+, ČNP, září 2021
Základ otázky: Ti, kteří viděli nějaký film s Jamesem Bondem, N=481

Nový Bond by se neměl příliš odlišovat

Na závěr bylo respondentům ve výzkumu předloženo několik výroků týkajících se potenciálního herce pro příští film s postavou Jamese Bonda, které vycházely z různých mediálních i diváckých diskuzí – a dotázaní se měli rozhodnout, se kterými z výroků souhlasí. Nejvíce respondentům (ačkoli i tak jen 17 %) by se líbilo, kdyby filmy pokračovaly dál s Danielem Craigem v hlavní roli. 13 % Čechů souhlasí, aby postavu Jamese Bonda ztvárnil někdo nový, typově však podobný minulým hercům. 8 % by se líbilo, kdyby se k roli vrátil některý z protagonistů, kteří ji už ztvárnili. Jen 4 % by ráda, aby James Bond podstatně omládl a hrál ho o dost mladší herec; 3 % by ocenila, kdyby agentem 007 byla nově žena. Pouhé 1 % by v roli uvítalo herce jiné než bílé rasy.


Kontakt: 
Eliška Morochovičová | Public Relations | Nielsen Admosphere, a.s. | tel.: +420 222 717 763 | eliska.morochovicova@admosphere.cz

Tisková zpráva: Fanoušků bondovek je mezi Čechy více než třetina. Ideál agenta 007 nejlépe naplňuje Pierce Brosnan