Čerstvě namleto > Čtyřiceti procentům Čechů zemřel kvůli koronaviru někdo z jejich okolí

Čtyřiceti procentům Čechů zemřel kvůli koronaviru někdo z jejich okolí

Téměř 4 z 10 Čechů přišli v souvislosti s koronavirovou pandemií o osobu, kterou dle svého názoru osobně znali. Vyplývá to z dubnového výzkumu agentury NMS Market Research.

Češi, kterých se týká úmrtí osoby z jejich okolí, zemřelé nejčastěji považují za své známé nebo přátele, zkušenost s úmrtím v nejbližší rodině (rodiče, prarodiče, sourozenci, děti) má zhruba 5 procent Čechů, pokud počítáme i širší rodinu a další příbuzné, poměr Čechů s takovou zkušeností vzroste na 13 procent.

“Koronavirové nákaze v České republice podlehlo přes již 28 tisíc lidí, což lze z našich dat interpretovat i jako situaci, kdy reálně každý zhruba dvacátý Čech nebo Češka přišel o osobu z nejbližší rodiny,” říká analytik NMS Market Research Vít Pavliš.

Dubnový výzkum se zaměřil i na vnímaný vliv pandemie na celkový pocit spokojenosti a duševní pohody. Přes 60 procent Čechů ve výzkumu NMS Market Research uvádí, že když by měli srovnat stav před pandemií s nynější situaci, považují svůj celkový pocit spokojenosti a duševní pohody v současné době za zhoršený.

Méně spokojení jsou hlavně Češi z nízkopříjmových skupin obyvatel, ženy a mladí lidé do 24 let. Více než 90 procent z nich dává toto zhoršení do souvislosti s pandemickou situací, nějakou formu odborné pomoci však využilo pouze 11 procent z nich.

Sběr dat proběhl ve dnech 31. 3. až 3.4. Výzkumu se zúčastnilo 1013 respondentů, kteří odpovídají reprezentativnímu vzorku online populace České republiky. Výzkum probíhal v prostředí Českého národního panelu.


Kontakt pro média:

Vít Pavliš, Client Service Manager, NMS Market Research, tel.: 777 031 594, e-mail: vit.pavlis@nms.cz

Tisková zpráva: Čtyřiceti procentům Čechů zemřel kvůli koronaviru někdo z jejich okolí