Čerstvě namleto > Češi se otevírají umělé inteligenci. Roste počet lidí, kteří si vyzkoušeli ChatGPT, třetina očekává vliv na své zaměstnání

Češi se otevírají umělé inteligenci. Roste počet lidí, kteří si vyzkoušeli ChatGPT, třetina očekává vliv na své zaměstnání

Pětina obyvatel České republiky již vyzkoušela systém na bázi umělé inteligence ChatGPT, užitečným ho pak shledává 7 z 10 z nich. Třetina populace navíc očekává, že využití AI bude mít vliv na jejich zaměstnání v následujících pěti letech. Největší vliv předpokládá u profesí softwarových inženýrů, grafických designérů a novinářů. Vyplývá to ze sociologického šetření společnosti Ipsos ve spolupráci s Katedrou žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK).

Zájem o chatovací systém ChatGPT v Česku v čase mírně stoupá. Zatímco v dubnu 2023 si ho vyzkoušelo 15 % lidí, v listopadu tento počet již přesáhl pětinu tuzemské populace (21 %). „Mladí lidé do 24 let se stali hlavními uživateli ChatGPT, neboť již 7 z 10 z nich mělo možnost tento systém vyzkoušet. S nástupem generativní umělé inteligence se ukazuje nová dělící linie v populaci, která je kolem třicátého roku věku,“ vysvětluje hlavní řešitel výzkumného projektu Václav Moravec z Katedry žurnalistiky FSV UK.    

Nejčastějším důvodem, proč si lidé vyzkoušeli ChatGPT, je čirá zvědavost (80 %) či pro vlastní zábavu (70 %). Nicméně takřka pětina lidí (19 %), kteří si systém už zkusili, ho použili i jako společníka v okamžicích samoty. Studenti poté využili ChatGPT častěji pro úkoly v práci nebo ve škole (81 %).

„Kolem nástroje ChatGPT a jeho funkcionalit byl v posledním roce poměrně velký mediální rozruch, i proto ho část lidí zkusila pouze ze zvědavosti. I tak se ale ukazuje, že především pro nejmladší generaci se tyto systémy mohou stát novou normou. Jsou jim otevřenější a častěji se s nimi nebojí experimentovat s ohledem na různé příležitosti,“ doplňuje Michal Kormaňák z agentury Ipsos.

Užitečným ChatGPT shledává 69 % lidí, kteří si systém vyzkoušeli. Desetinu lidí se zkušenostmi s ChatGPT nadchl systém do té míry, že ho využívají i několikrát denně. Nicméně přes třetinu lidí, kteří si systém vyzkoušeli, první zkušenost odradila a již systém dále nepoužívají.

Třetina Čechů očekává, že umělé inteligence jako ChatGPT budou mít alespoň malý vliv na jejich zaměstnání v následujících 5 letech. Na druhou stranu 4 z 10 Čechů si myslí, že AI na jejich práci nebude mít žádný vliv. Zbytek populace si zatím není jistá či se jich to netýká (23 %). Nejčastěji vliv očekává generace lidí do 34 let, více než polovina z nich (56 %) předpokládá, že AI systémy budou mít vliv na jejich zaměstnání v následujících 5 letech.

Největší vliv nástupu umělé inteligence očekávají Češi u softwarových inženýrů, grafických designérů či novinářů. Alespoň nějaký vliv na tyto profese předpokládá přes 70 % tuzemské populace. Naopak nejmenší vliv AI očekávají lidé z vybraných zaměstnání u právníků a učitelů. Nicméně i zde si nadpoloviční většina obyvatel myslí, že i u jejich profesí proběhne rámcová změna.

Více než polovina tuzemské populace (56 %) si myslí, že novináře systémy umělé inteligence sice nenahradí, ale v následujících pěti letech se rozvine hybridní vztah robota a člověka. Oproti vlně v dubnu 2023 jde o signifikantní nárůst, na jaře předpokládalo hybridní vztah novinářů s AI 41 % lidí. 

Naopak ubylo lidí, kteří si na jaře ještě nebyli jisti a nevěděli, jakou roli budou systémy AI hrát v novinářské profesi. 

O výzkumu:
Výzkum byl realizován 19.10 – 1.11. 2023 na reprezentativním vzorku populace ČR starších 18 let. Celkem se ho zúčastnilo 1 025 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz


V případě zájmu o detailní výsledky výzkumu kontaktujte, prosím, Markétu Kneblíkovou.

Více podrobností naleznete zde.

Tisková zpráva: Češi se otevírají umělé inteligenci. Roste počet lidí, kteří si vyzkoušeli ChatGPT, třetina očekává vliv na své zaměstnání