Čerstvě namleto > Češi by v amerických prezidentských volbách volili Joe Bidena

Češi by v amerických prezidentských volbách volili Joe Bidena

Pokud by amerického prezidenta volili Češi, jasně by vyhrál Joe Biden, současný prezident Donald Trump by svůj post neobhájil. Bidena častěji preferují ženy, mladší lidé a obyvatelé větších měst, stejně tak voliči Pirátů, STAN, TOP09 a Sociální demokracie.

Výzkumná agentura NMS Market Research změřila v České republice a na Slovensku v předvečer amerických prezidentských voleb podporu jednotlivých prezidentských kandidátů, kteří budou 3. listopadu bojovat o to, kdo se stane 99. prezidentem Spojených států amerických.

Jednoznačně vyhrává Joe Biden, v reprezentativním výzkumu by si ho za prezidenta USA přálo 70 % Čechů, zatímco jeho republikánský protikandidát Donald Trump by odešel poražen s 30 % hlasů.

 

Biden vyhrává ještě výrazněji mezi českými ženami. Muži podporují Trumpa o něco více, ale ani to by nestačilo na zvolení.

Autor výzkumu Vít Pavliš z agentury NMS dodává: „Zajímavé je se i podívat na to, jak by volby v USA dopadly, pokud by si vybírali voliči českých parlamentních stran. Stávající prezident Donald Trump by pak svůj mandát velmi těsně obhájil pouze mezi dotázanými voliči SPD a Trikolóry, častěji oproti celkové populaci by Trumpa preferovali i voliči ODS a hnutí ANO. Na Bidenově vítězství se naopak výrazně shodují voliči Pirátů a TOP 09.“.

Stejné preference vidíme u Čechů i Slováků. Výzkum prováděla agentura NMS i na Slovensku, kde je podobně jaké v České republice jasně preferovaným kandidátem Joe Biden, pro kterého se stejně jako v ČR vyslovilo 70 % respondentů.

Kontakt:
Vít Pavliš, Client Service Manager, NMS Market Research, vit.pavlis@nms.cz, (+420) 777 031 594

Tisková zpráva: Češi by v amerických prezidentských volbách volili Joea Bidena