Čerstvě namleto > Bezmasou stravu preferuje desetina mladých

Bezmasou stravu preferuje desetina mladých

Stravu s vyloučením masa preferuje 5 % Čechů, mezi mladými lidmi od 18 do 34 let je to dokonce až 10 %, vyplývá to z aktuálního výzkumu Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti.

V České republice patří potraviny živočišného původu stále mezi nejčastěji konzumované, maso konzumuje každý den téměř pětina lidí. Zároveň až téměř třetina lidí uvádí, že plánují konzumovat více ryb a luštěnin, naopak méně masa a masných výrobků.

90 % české populace jí vše bez jakéhokoliv omezení – tedy pravidelně konzumuje potraviny živočišného i rostlinného původu. To je více, než světový (73 %) i evropský průměr (76 %). Stravu s vyloučením masa (vegan, vegetarián a pescatarián) preferuje 5 % obyvatel České republiky, mezi mladými lidmi ve věku 18-34 let je to až 10 %. Flexitariánů, tedy lidí konzumujících maso pouze příležitostně, jsou v ČR 4 %, což je až třikrát méně než v Evropě a ve světě.

třetina populace plánuje konzumovat více rostlinných produktů a zároveň méně masa a živočišných produktů. Více než polovina populace to však neplánuje.

Lidé si také uvědomují dopad některých potravin na jejich zdravotní stav, proto je plánují v budoucnosti omezovat. Jedná se především o cukry a sacharidy, živočišné tuky, maso a masné výrobky.

Vedle cukru se lidé snaží snížit spotřebu zejména masa, masných výrobků a živočišných tuků, hlavním motivátorem v tomto směru je zdravý životní styl. Ženy oproti mužům častěji zmiňují také etické důvody, muži regulaci hmotnosti či zdravotní problémy,“ dodává k výsledkům Tomáš Macků, ředitel komunikace výzkumné agentury Ipsos. „Zajímavé rovněž je, že pro třetinu lidí s VŠ vzděláním, kteří snížili nebo plánují snížit konzumaci mléka a výrobků z něj, byla důvodem ohleduplnost ke zvířatům,“ dodává Macků.

Další zajímavá zjištění z výzkumu:

  • 69 % zaznamenalo, že v obchodech dochází k růstu nabídky rostlinných produktů
  • 46 % zaznamenalo růst nabídky rostlinných produktů v kavárnách a restauracích
  • 45 % je přesvědčeno, že živočišná produkce má negativní dopad na životní prostředí a změnu klimatických podmínek na zemi
  • 44 % uvádí, že se stravuje podle zásad zdravé výživy, polovina lidí si naopak uvědomuje, že se podle zásad zdravé výživy nestravuje

V případě zájmu o detailní výsledky pište, prosím, na adresu: tomas.macku@ipsos.com.

 

O výzkumu:

Výzkum byl realizován v březnu 2019 na reprezentativním vzorku internetové populace ČR ve věku 18-65 let (podle věku, pohlaví, kraje, velikosti místa bydliště a vzdělání). Celkem se ho zúčastnilo 1016 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.

Kontakt: 
Tomáš Macků, Research & Communication Director Ipsos, GSM: +420 774 646 799, tomas.macku@ipsos.com.