Čerstvě namleto > Zažít město jinak na Nuselských schodech

Zažít město jinak na Nuselských schodech

15. září proběhla sousedská slavnost Zažít město jinak. Již podruhé se tato akce konala také na Nuselských schodech v Praze. V rámci ní vznikla komunitní zahrada ve spolupráci s ÚMČ Praha 2. Konání finančně podpořila výzkumná agentura GfK a Nadace O2.

V sobotu 15. září se sto ulic a náměstí po celé ČR proměnilo v sousedskou slavnost. Probíhal totiž třináctý ročník pouličního festivalu „Zažít město jinak“, jehož ústředním tématem letos bylo „Město snů“. Akce je výjimečná tím, že umožňuje komukoliv uspořádat si malou nebo velkou pouliční akci a ukázat, co se stane s ulicí, když patří jen lidem a jejich fantazii.

Jednou z lokalit byly také Nuselské schody v sousedství na pomezí Vinohrad, Vršovic a Nuslí. Zde akci už podruhé pořádali Přátelé Nuselských schodů. „Letošní ročník byl speciální,“ říká pořadatel Šimon Fiala. „Finančně nás podpořila výzkumná agentura GfK, kde pracuji, a také Nadace O2 v rámci programu O2 Smartup. Je skvělé, že se velké korporace zabývají otázkou společenské odpovědnosti a ani tak drobná a lokální akce není pod jejich rozlišovací schopnost. Díky finanční podpoře jsme tento ročník mohli udělat větší, lepší a zábavnější,“ říká Šimon Fiala. Tomáš Drtina, ředitel GfK Czech, k tomu dodává: „Jsme rádi, že můžeme udělat něco dobrého pro Prahu. Zároveň se snažíme podporovat své zaměstnance, aby se všestranně realizovali. Zažít město jinak je ideálním propojením obojího.“

Návštěvníci si letos na Nuselských schodech mohli užít například procházku s průvodcem bez domova Pragulic, sázení květin se Street Gardeners nebo hudební stage v režii Woodstock Baru. Celé rozlehlé schody se proměnily v korzo se stánky a aktivitami v režii lokálních podniků.

Letošní Zažít město jinak na Nuselských schodech bylo sice jednodenní akcí, ale do sousedství se ale dlouhodobě pozitivně zapsalo. V rámci akce totiž vznikla komunitní zahrada ve spolupráci s ÚMČ Praha 2, o kterou se starají okolní podniky a sousedé.

O iniciativě Přátelé Nuselských schodů

Přátelé Nuselských schodů jsou neformální iniciativa (nikoli spolek nebo nezisková organizace), která za tři roky svého působení udělala řadu sousedských akcí. Pravidelně organizuje úklid odpadků, společné pikniky i další kulturní akce. Letos se již podruhé zapojili do akce Zažít město jinak – Nuselské schody. Organizují se pomocí stejnojmenné stránky na Facebooku.

O Nuselských schodech

Nuselské schody v Praze – Vinohradech spojují Šafaříkovu ulici v oblasti Zvonařky s ulicí Pod Nuselskými schody a dále s ulicí Bělehradská, v oblasti bývalého nádraží Vinohrady. V dnešní podobě bylo schodiště zbudováno v souvislosti s výstavbou jižních portálů Vinohradských železničních tunelů v roce 1891. Schodiště je rozděleno do celkem 14 polí, tvoří je 182 schodů.

Další zajímavosti

  • Přátelé Nuselských schodů se setkávají od roku 2016
  • Primárním komunikačním kanálem je Facebook, který má přes 800 fanoušků
  • Přátelé Nuselských schodů spolupracují se Starokatolickou církví, která provozuje kapli u Nuselských schodů.
  • Dlouhodobá spolupráce funguje i s iniciativou Ukliďme Česko, se kterou pořádají pravidelné úklidy Nuselských schodů.
  • Díky iniciativě byl na Nuselské schody umístěn sběrný kontejner na injekční stříkačky Fixpoint
  • Aktivity Přátel Nuselských schodů přispěly ke zlepšení péče o komunikace a zeleň ze strany Městské části Praha 2 i Magistrátu.
  • Loňský i letošní ročník Zažít měst jinak na Nuselských schodech navštívily stovky lidí. Akci podpořily dvě desítky partnerů. Natáčela zde Česká televize.

Kontakt: Mgr. Andrea Patočková, Marketing & PR, +420 296 555 422, andrea.patockova@gfk.com.

Tisková zpráva: Zažít město jinak na Nuselských schodech