Čerstvě namleto > Jízdu na kole za běžného provozu považuje za nebezpečnou polovina pražských cyklistů

Jízdu na kole za běžného provozu považuje za nebezpečnou polovina pražských cyklistů

Pro 36 procent svých cest využívají Pražané MHD. 27 procent cest Pražané absolvují pěšky a 33 procent cest vykonají autem. Cyklisté se na dopravě ve všední dny a o víkendu podílí 1,7 procenty. Z průzkumu GfK také vyplývá, že cyklisté kladně hodnotí kvalitu povrchů a značení cyklotras, nižší spokojenost je pak s hustotou tras pro cyklisty. 50 procent cyklistů a přibližně 70 procent potencionálních cyklistů považují jízdu na kole v běžném provozu za nebezpečnou.

Zjištění pocházejí z periodického průzkumu, který GfK pravidelně připravuje ve spolupráci s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy, a.s. (TSK). GfK i TSK se také zapojily do soutěže „Do práce na kole“.

Jak je na tom s cyklistikou Praha a jak se na ni dívají její obyvatelé? Jsou tomuto sportu nakloněni, nebo by raději peníze investované do cyklostezek vložili jinam? I na tyto otázky jsme se ptali Pražanů v průzkumu, který GfK pravidelně připravuje pro TSK.

Pražané a cyklistika

„Podle průzkumu GfK byl v letech 2002 až 2012 zaznamenán postupný nárůst podílu Pražanů jezdících alespoň někdy na kole. Mezi roky 2012 a 2015 nárůst ustal a naopak mírný nárůst pražských cyklistů byl zaregistrován v loňském roce,“ říká Barbora Lišková, tisková mluvčí  TSK.

Největší podíl na počtu vykonaných cest Pražanů zaujímají cesty do práce a zpět, nebo cesty s prací spojené. Pro 36 procent cest Pražané využívají městskou hromadnou dopravu. 27 procent cest obyvatelé Prahy vykonají pěšky a pro 33 procent cest použijí automobil. U cest do práce je podíl MHD vyšší, 52 procent, podíl cest autem pak s 30 procenty odpovídá celkovému podílu. A právě do práce jezdí Pražané nejčastěji autem sami, bez spolujezdců.

Cyklistická doprava se na cestách Pražanů ve všední dny i o víkendech podílí 1,7 procenty. Ve srovnání se světem je to velmi nízký podíl.

V Praze je dobře hodnocena kvalita povrchů, značení a vedení cyklotras. Nižší spokojenost panuje s hustotou tras pro cyklisty. Podmínky pro dopravní cyklistiku jsou však v Praze hodnoceny jako nevyhovující téměř polovinou cyklistů a potenciálních cyklistů.

Jízdu v běžném provozu považuje za nebezpečnou polovina cyklistů a tři čtvrtiny potenciálních cyklistů.

Bariérou v častějším využívání kol u potenciálních cyklistů mohou být podmínky pro uložení kol u zaměstnavatelů a škol. S tímto aspektem nejsou spokojeny tři pětiny z nich.

Ne každý má pro cyklistiku v Praze pochopení. Polovina motoristů v Praze si myslí, že by cyklisté měli jezdit jen po stezkách a pětina by raději než do cykloinfrastruktury investovala do oprav a stavby silnic pro auta.

GfK se zapojilo do akce „Do práce na kole“

Protože podpora projektů týkající se zdraví má v GfK „zelenou“, zapojili se zaměstnanci společnosti v květnu do iniciativy „Do práce na kole“. Cílem této aktivity bylo motivovat lidi, aby pro svou přepravu do práce zvolili jakoukoliv bezmotorovou formu dopravy, ať už kolo, chůzi, běh, jízda na koloběžce či skateboardu. Jedenáct našich zaměstnanců ujelo za měsíc květen více jak 1000 km na kole a ušli 500 km pěšky.

Také TSK se zapojilo do akce „Do práce na kole“

„Za Technickou správu komunikací Hlavního města Prahy se do letošní již 3. zaměstnanecké výzvy přihlásilo 12 soutěžících, z toho dvě ženy a 10 mužů. Ve 3 soutěžních týmech spolu najezdili celkem za celý soutěžní měsíc květen neuvěřitelných 3 784 km. V soutěži TÝMOVÁ PRAVIDELNOST v hlavním městě nejlepší místo z celkového počtu 1340 týmů obsadili kolegové v týmu Everlasti, a to 144. místo. V soutěži jednotlivců z celkového počtu 5 166 pražských soutěžících od nás nejvyšší pořadí obsadil na 239. místě opět náš cyklokoordinátor Petr Introvič. Petr dohromady našlapal na svém ultralehkém silničním kole, a s přihlédnutím na Petrův moudrý věk, úctyhodných 705,5 km,“ sdělil firemní koordinátor soutěže za TSK pan Pfeifer.

O průzkumu

Zjištění vycházejí z pravidelného průzkumu, který GfK připravuje ve spolupráci s TSK. Výzkum byl proveden metodou CAWI, v říjnu 2017, na reprezentativním vzorku 1002 obyvatel Hlavního města Prahy ve věku 15 - 69 let.

Kontakt: Kontakt: Mgr. Andrea Patočková, Marketing&PR, +420 296 555 422, andrea.patockova@gfk.com.